Przejdź do treści
Gabinety Psychoterapii i Rozwoju Osobistego | Przyjazna Terapia
Powiększ tekst: A A A wersja dla niedowidzących
MAPA STRONY


Uzależnienia

Psychoterapia indywidualna w uzależnieniach

Miłość silniejsza jest od śmierci, ale zdarza się, że mizerny nałóg silniejszy jest od miłości.
Marie von Ebner-Eschenbach

Jeśli zauważyłeś u siebie zbyt częste sięganie po substancję psychoaktywną lub notorycznie powtarzasz u siebie zachowanie mające poprawić Ci nastrój , to oznacza, że możesz mieć problem z uzależnieniem chemicznym lub behawioralnym. Skuteczne poradzenie sobie z problemem uzależnienia na własną rękę jest mało prawdopodobne . Zapewniamy kompleksową pomoc osobom borykającym się z różnego rodzaju uzależnieniami. Psychoterapia uzależnień jest szczególnym rodzajem psychoterapii i opiera się na właściwych sobie metodach, zarówno tych nie stosowanych w innych nurtach terapeutycznych i wypracowanych specjalnie na użytek osób borykających się z problemem uzależnień jak i szeregu metod zaczerpniętych z innych paradygmatów. Specjaliści w naszym ośrodku są gruntownie przeszkoleni zarówno w stosowanej szeroko w lecznictwie uzależnień terapii strategiczno – strukturalnej , ale i w innych nurtach psychoterapeutycznych. Pomagając, integrują różne podejścia i techniki tak, by jak najlepiej dostosować wiedzę i umiejętności do problematyki jaką zgłasza trafiający do nas człowiek. Osobie uzależnionej pomaga interdyscyplinarny zespół składający się w zależności od potrzeb z : psychoterapeuty, lekarza psychiatry , coacha godzenia życia zawodowego z rodzinnym, doradcy zawodowego.

Uzależnienia

Nałogowa osobowość naszych czasów to parafraza tytułu książki wybitnej psychoanalityczki Karen Horney "Neurotyczna osobowość naszych czasów" - pozycji która przyczyniła się w istotny sposób do ugruntowania przekonania, że cywilizacyjną chorobą o podłożu psychicznym jest nerwica. Wraz z mijającymi dekadami naszego stulecia pojawiało się coraz więcej powodów by sądzić, że to już nie nerwica jest chorobą przełomu XX i XXI wieku lecz uzależnienia. Kluczową rolę w rozpowszechnianiu się nałogów odgrywa dążenie do uzyskania kontroli nad stanem swoich uczuć w celu złagodzenia cierpienia i zapewnienia sobie poczucia przyjemności. Narzędziem „pozornej” kontroli może stać się substancja psychoaktywna ( alkohol, leki, narkotyki) lub zachowanie (seks, komputer, gry hazardowe). Nadmiernie eksploatowane owego narzędzia służącego do uzyskania panowania nad stanem własnych uczuć może się przekształcić w pułapkę nałogu. Tempo dzisiejszego życia wzmaga pragnienie czasowego uwolnienia się od napięcia i doraźnych ucieczek od rutynowych obowiązków oraz odlotów od realiów własnej tożsamości. Jest to poważne źródło impulsów popychających współczesnego człowieka w stronę zachowań nałogowych. Coraz więcej ludzi odczuwa potrzebę doznania ulgi lub tego by stan swojego subiektywnego szczęścia poprawiać przy pomocy różnych substancji i zachowań, a co za tym idzie coraz większa liczba ludzi wpada w pułapkę uzależnienia i nie wie jak z niej wyjść. Rozwiązaniem , które proponujemy jest pomoc psychoterapeutyczna doświadczonych w leczeniu uzależnień terapeutów

Indywidualna psychoterapia uzależnień

Psychoterapia uzależnień jest szczególnym rodzajem psychoterapii. Opiera się na właściwych sobie metodach, nie stosowanych w innych nurtach terapeutycznych. Integruje różne techniki terapeutyczne by jak najskuteczniej uczyć walki z nałogiem i budować wgląd w siebie. Model leczenia osób uzależnionych bazuje m.in. na teorii dotyczącej istnienia psychologicznych mechanizmów uzależnienia oraz mówi o tym jak je rozpoznawać oraz radzić sobie z ich przejawami w toku terapii. Psychoterapeuta spotykając się w kontakcie indywidualnym z pacjentem uzależnionym przygląda się przyczynom osobowym, środowiskowym i biologicznym odpowiedzialnym za powstanie i podtrzymywanie uzależnienia. Pracuje nad radzeniem sobie trudnościami jakie niesie życie bez odwoływania się do szkodliwych substancji i zachowań. Analizuje wraz z pacjentem jak uzależnienie wpłynęło na jego rodzinę, pracę, życie zawodowe, zdrowie i wspólnie w dialogu terapeutycznym, opracowują strategię jak zniwelować negatywne skutki nałogu, by w efekcie wypracować nowy, satysfakcjonujący styl funkcjonowania, wolny od nałogowych schematów. Wychodzimy z założenia, że w większości przypadków nie jest możliwe skuteczne poradzenie sobie z problemem uzależnienia na własną rękę. Samodzielne próby pożegnania się z nałogiem kończą się zwykle nawrotem bądź uzależnieniem od innej substancji albo zachowania. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest połączenie terapii indywidualnej i grupowej z konsultacjami lekarskimi. Podstawowy, intensywny program leczenia trwa 6 miesięcy. Uzależnienie jest problemem całożyciowym. Oznacza to, że osobą uzależnioną jest się przez całe życie. Jak w każdej chorobie przewlekłej mogą nastąpić okresy reemisji oraz nawroty, czyli powrót do zażywania środka lub nałogowych zachowań. Naszym wspólnym z pacjentem celem jest sprawienie by okres reemisji został maksymalnie wydłużony, a nawrót choroby odpowiednio wcześnie rozpoznany by nie musiał skończyć się powrotem do zażywania substancji lub do nałogowego zachowania.

 


 

 

  Uzależnienia - 1

   

  ZADAJ NAM PYTANIE - ZAREZERWUJ!

  Wypełnij poniższy formularz aby wysłać nam wiadomość lub zarezerwować termin.


   


  COPYRIGHT: przyjaznaterapia.pl